Skip to content
Menu
0
Your cart is empty. Go to Shop

Słowa w języku to nie samotne wyspy. Budując zdania łączymy wyrazy ze sobą w określony sposób – czasem sobie nawet z tego nie zdajemy sprawy!

🌟Mówisz „mocna kawa” czy „silna kawa”? „Bieda skrzypi” czy „bieda piszczy”? „Odebrać” czy „zabrać nadzieję”?🌟

Pewnie w tym momencie zauważyłeś/aś, że pewne połączenia słów po prostu brzmią dla nas bardziej naturalnie. „Silna kawa” brzmi bardzo dziwnie, nie? Takie połączenia występują w każdym języku i warto je znać, aby móc się swobodnie porozumiewać. Nazywamy je KOLOKACJAMI.📜

Czym są kolokacje?🔎

Cytując słownik PWN 📃„Kolokacja to często spotykane połączenie wyrazów, którego znaczenie wynika ze znaczenia jego składników”. Oznacza to, że kolokacje to takie wyrażenia, które należy rozumieć najczęściej dosłownie (ale nie zawsze) w odróżnieniu od idiomów, które są bardziej metaforyczne.

Kolokacje łączą się w pary przymiotnik + rzeczownik, czasownik + przysłówek, przysłówek + przymiotnik, rzeczownik + rzeczownik, rzeczownik + czasownik, czasownik + rzeczownik. A ile jest kolokacji w angielskim? Ogromna, ogromna ilość, której nie da się sprecyzować, bo cały czas tworzą się nowe połączenia wyrazów.

Dlaczego warto uczyć się kolokacji?🦉

O kolokacjach mówi się moim zdaniem za rzadko, a to jeden z najbardziej problematycznych tematów w słownictwie! Kto z nas się nie pomylił mówiąc „make a photo” zamiast „take a photo”? Mimo, że takie wyrażenia poznajemy nawet na wczesnym etapie nauki, to użycie ich „na żywo”, w trakcie wypowiedzi jest już większym wyzwaniem. Dla native speakera kolokacje są czymś oczywistym, dla uczącego się – wręcz przeciwnie.

Warto pracować nad znajomością kolokacji, bo:

✨️ Znasz pojedyncze słowa, ale często nie umiesz ich połączyć tak, aby brzmiały naturalnie. Nauka odosobnionych wyrazów ma mało sensu, bo nie potrafimy użyć ich w naszej komunikacji. Dopiero kolokacje sprawią, że wypowiedzi będą miały odpowiedni „flow”

✨️Zanim coś powiesz tłumaczysz sobie z polskiego na angielski w głowie? To niezbyt dobrze, bo kolokacje w polskim i angielskim nie są takie same. „Strong coffee” to „silna kawa”, a tak po polsku nie mówimy, prawda? Znając gotowe połączenia wyrazów w angielskim nie brzmisz jakbyś kalkował/a ze swojego ojczystego języka

✨️Nie znając kolokacji po prostu musisz kombinować samodzielnie, tworzyć własne połączenia słów i często popełniasz przy tym klasyczne błędy, typu „make a photo”, „do a mistake” czy „I’ll call to you” (powinno być oczywiście „take a photo”, „make a mistake” i „I’ll call you”, tak dla jasności ;))

✨️Ucząc się języka naszym celem jest płynna i poprawna komunikacja, a często chcemy nawet brzmieć w stopniu jak najbardziej zbliżonym do native speakerów. W takim wypadku bez kolokacji ani rusz! To one sprawiają, że Twoje wypowiedzi brzmią swobodnie, naturalnie i są w pełni zrozumiałe.

✨️Znajomość kolokacji jest sprawdzana na każdym egzaminie językowym (w tym na maturze, FCE, CAE). Są tak integralną częścią języka, że po prostu nie da się ich ominąć. Pojawiają się w zadaniach z Use of English i oczywiście w pisaniu i mówieniu.

Zadania na luki zamknięte z kolokacjami w egzaminacyjnym stylu znajdziesz TUTAJ

Najpopularniejsze kolokacje

Przygotowałam dla Ciebie listę kolokacji z najpopularniejszymi angielskimi czasownikami. Po prostu musisz je znać!

KLIKNIJ I SPRAWDŹ

Chcesz poznać więcej bardziej zaawansowanych kolokacji i z lekkością budować naturalnie brzmiące zdania w angielskim?

Z workbookiem SŁÓWKO DO SŁÓWKA z łatwością nauczysz się ponad 250 takich gotowych wyrażeń! Poznajesz kolokacje od razu w kontekście, dzięki wciągającym tekstom, automatyzujesz naukę w interaktywnych ćwiczeniach, a rozdziały powtórkowe pomogą Ci sprawdzić Twoje postępy.

KLIKNIJ TUTAJ I BRZMIJ NATURALNIE!

A jak Tobie idzie nauka kolokacji? Dzielnie sobie z nimi radzisz czy może sprawiają trochę kłopotu? Daj znać w komentarzu!

przeczytaj

KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Uzupełniając formularz wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Zgodę możesz wycofać w każdym momencie. Więcej informacji znajduje się w Polityce Prywatności.

Kolokacje w języku angielskim  – co to jest? Najpopularniejsze przykłady

Nazywam się Magda Dams i kocham angielski! Inspiruję do odnalezienia radości w nauce tego języka dzięki mojej pasji, wiedzy oraz wysokiej jakości materiałom. Wierzę, że i Ty możesz posługiwać się angielskim pewnie, płynnie i poprawnie! Szczególnie mi bliskie są egzaminy Cambridge oraz matura. Brzmi jak coś dla Ciebie? Dołącz do mojej społeczności i rozwiń językowe skrzydła!

magda-dams-grafika-obserwuj-mnie