Skip to content
Menu
0
Your cart is empty. Go to Shop

Od czasu pojawienia się komputerów i telefonów komórkowych w naszych domach zaczęły narastać wątpliwości co do przyszłości ręcznego pisania. Pracujemy najczęściej stukając na klawiaturze, zamiast listów przesyłamy SMSy i maile, a w ostatnim czasie również nauka odbywa się przy użyciu technologii. Pomimo tego, że dużo czasu spędzam pisząc na komputerze, to pisanie ręczne jest nieodłącznym elementem mojej codzienności – nie tylko z potrzeby, ale również z przyzwyczajenia i przyjemności.

Jak zauważyliście, wszystkie zadania, które publikuję tu na blogu nie są w wersji interaktywnej i nie stało się tak bez powodu – jestem wielką zwolenniczką ręcznego pisania (ale nie jestem przeciwniczką pisania na klawiaturze, w końcu w ten sposób piszę ten artykuł ;)). Chciałam Wam przedstawić kilka zalet, które wynikają z częstego korzystania z długopisu i papieru

Wpływ na mózg

Pisząc ręcznie angażuje obszary mózgu odpowiedzialne za pamięć długoterminową, koncentrację, myślenie przestrzenne. Rozmieszczanie tekstu na stronie i poruszanie ręką sprawiają, że informacje zostają nam w głowie na dłużej. W naszym mózgu istnieje bowiem specjalny ośrodek, który odpowiada wyłącznie za skurcze mięśni związane z ręcznym pisaniem. W badaniach przeprowadzonych w 2010 i 2012 roku udowodniono, że dzieci, które potrafiły pisać, wykazywały aktywność neuronalną zbliżoną do osoby dorosłej oraz miały mniej trudności z czytaniem. Z kolei w innym badaniu porównano ilość informacji zapamiętaną po wykładzie wśród studentów – po tygodniu ci piszący ręcznie pamiętali i rozumieli więcej od studentów tworzących notatki elektroniczne. Z tego też powodu bardzo lubię rozwiązywać wszystkie zadania na papierze – kontakt z zagadnieniem trwa dłużej. Często widząc treści na ekranie, wydają się one bardzo szybko znikać zarówno sprzed moich oczu, jak i z mojej głowy.

Rozwój kreatywności

Pisanie ręczne wymaga od nas nieco więcej wysiłku, przez co nasze słowa stają się bardziej przemyślane. Sprzyja to rozwojowi krytycznego myślenia oraz twórczości. Ponadto pisanie ręczne można porównać do medytacji – koncentrujemy się na słowach przelewanych na papier, szukając przy tym różnorodnych rozwiązań na opisanie naszych myśli. Tempo jest wolniejsze, ale właśnie o to chodzi! Szybkość pisania na klawiaturze nie działa na korzyść naszej kreatywności.

Sposób na relaks

Jeśli cenimy sobie estetykę, tworzenie kolorowych ręcznych notatek może stać się naszym hobby – oprócz wyżej opisanych zalet sprawia również, że się odprężamy i wyciszamy. Ale nasze zapiski wcale nie muszą być piękne, aby pomóc nam się zrelaksować. Przeniesienie naszych myśli, zmartwień, historii na kartkę papieru wystarczy, aby poczuć pewnego rodzaju ulgę, zdjęcie choć odrobiny trosk z naszych barek. Gdy jesteśmy zabiegani, warto poświęcić chwilę na zatrzymanie się i zanotowanie tego, co nam na sercu leży – od spraw osobistych po te związane z pracą – czas zatrzymuje się w miejscu, gdy skupiamy się na ruchu rąk i dobieraniu odpowiednich słów. Osobiście lubię tworzyć plany, czy to podróżnicze czy tematy lekcji. Działa to na mnie kojąco i czuję, że mam mniej na głowie.

Jest jednak jedna wielka wada pisania ręcznego – jest ono nieekologiczne, jeśli korzystamy z papieru. Całe szczęście istnieją tablety i rysiki, dzięki którym możemy tworzyć notatki tak samo, jak na papierze. Jeszcze nie korzystałam z takiego rozwiązania i nie dowiadywałam się czym może się różnić pod względem korzyści od zwykłego pisania na kartce. Jeśli mieliście już z tym styczność, dajcie znać, jakie są Wasze wrażenia!

przeczytaj

KOMENTARZE

2 komentarze

  1. Marta
    14 kwietnia 2021 @ 17:34

    Też jestem gorącą zwolenniczką pisania odręcznie. Tak jak pisałaś, z długopisem w ręku i kartką papieru uważamy na każde słwo, aby miało sens, pięknje współgrało z resztą.
    Do szybszego zapamiętywania przyczynia się także metoda sketchonotek, bez której teraz nie potrafię żyć. Linearne notatki, bez rysunków tylko suchy tekst nie sprzyja zapamiętywaniu.
    A jeśli chodzi o ekologiczność – są już zeszyty z makulatury, lecz trudno dostępne1😔. Niemniej, ja pozostaję przy tradycyjnych zeszytach. Spojrzenie na stare notatki, a nawet czy pisałam je dbałym pismem czy koślawym, bo chciałam wszystko zapisać szybko, jak najwięcej, aby żadna myśl nie uciekła… odrazu przywołuję wspomnienia. Z prywatnym zeszytem do angielskiego hest tak samo😉

    Reply

    • Magdalena Dams
      16 kwietnia 2021 @ 10:24

      Sketchnotki to super sprawa! Sama chyba robiłam kiedyś coś podobnego, nie wiedząc nawet, że tak to się nazywa 😀 A ze starymi zeszytami to prawda! Gdy jakiś znajdę od razu wracają wspomnienia z czasów szkolnych 🙂

      Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Uzupełniając formularz wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Zgodę możesz wycofać w każdym momencie. Więcej informacji znajduje się w Polityce Prywatności.

Dlaczego warto pisać ręcznie?

Nazywam się Magda Dams i kocham angielski! Inspiruję do odnalezienia radości w nauce tego języka dzięki mojej pasji, wiedzy oraz wysokiej jakości materiałom. Wierzę, że i Ty możesz posługiwać się angielskim pewnie, płynnie i poprawnie! Szczególnie mi bliskie są egzaminy Cambridge oraz matura. Brzmi jak coś dla Ciebie? Dołącz do mojej społeczności i rozwiń językowe skrzydła!

magda-dams-grafika-obserwuj-mnie