Skip to content
Menu
0
Your cart is empty. Go to Shop

Jak zacząć prowadzić zajęcia pod kątem prawnym? Jak wygląda płacenie podatków?

Powyższe pytania dostałam ostatnio w Stories na moim Instagramie. Wiem, że wśród moich czytelników są osoby, które studiują filologię lub już uczą w szkołach i zastanawiają się nad tym jak przejść na swoje, dlatego też postaram się jak najlepiej odpowiedzieć.

 

Zanim zaczniesz

To od czego można, ale nie trzeba, zaczynać to odpowiednie kwalifikacje. Mogą to być studia, kursy, certyfikaty, cokolwiek, co potwierdzi naszą znajomość języka, ale też umiejętność nauczania innych. Nie jest to konieczność! Jest wielu świetnych lektorów, którzy nie mają skończonej filologii. Z czasem jednak możemy poczuć potrzebę ukończenia jakiegoś kursu, aby poszerzyć swoją wiedzę lub po prostu „mieć papierek”.

 

Formalności

Pomijając szczegóły przygotowania merytorycznego, przejdźmy od razu do kwestii technicznych. Jeśli dopiero co zaczynamy mamy dwie drogi, którymi możemy pójść:

 • działalność nierejestrowana – w przypadku, gdy nasze przychody nie przekraczają 1400 zł miesięcznie (w roku 2021). Jest to świetna opcja, jeśli nie mamy jeszcze stałego grona uczniów,
 • działalność gospodarcza – jeśli nasza kwota miesięcznych przychodów jest większa niż 1400 zł, konieczność przy większej ilości lekcji.

Działalność nierejestrowana

Działalność nierejestrowana to coś, czego nigdy nie prowadziłam, ale możecie znaleźć bardzo dużo informacji na jej temat w internecie. Oprócz ograniczenia wysokością przychodów, wiąże się z nią również pewna zaleta – nie musimy opłacać składek ZUS 🙂 Nie zwalnia nas to jednak z opłacania podatku dochodowego w skali 17% lub 32%. Przychody i koszty wykazujemy na koniec roku w PIT-36. Poza tym takiej działalności nie musimy nigdzie zgłaszać, a nasz jedyny obowiązek to prowadzenie ewidencji finansowej.

 

Działalność gospodarcza

Działalność gospodarczą z kolei trzeba już oficjalnie założyć. W tym celu wypełnia się specjalne zgłoszenie do CEIDG, które jest zarazem zgłoszeniem do ZUS. Bardzo dobrze na tym etapie mieć już swojego księgowego. Sama nie lubię zajmować się liczbami, obawiam się pomyłek, więc cieszę się, że mam osobę, której mogę to zlecić i która w razie czego posłuży mi radą. Osoba prowadząca twoją księgowość wyliczy comiesięczną lub cokwartalną zaliczkę na podatek, przypomni ci o płatności, jak również o comiesięcznym przelewie do ZUSu.

To, jaki podatek chcemy płacić zależy od tego, jaką formę wybierzemy. Jest ich kilka, jednak najbardziej popularną jest opodatkowanie na zasadach ogólnych wg skali 17% i 32%. Wysokość podatku wylicza się z dochodów (nie mylić z przychodem! Dochód = przychód – koszty).

Płatności do ZUS możemy podzielić na 3 etapy:

1. Ulga na start – trwa pierwsze 6 miesięcy działalności. W 2021 roku składka wynosi 381,81 zł.

2. Mały ZUS – trwa przez następne 2 lata. Aktualnie wynosi 627,01 zł.

3. Duży ZUS – następuje po 2,5 roku niższych składek. W tym roku składka to 1380,18 zł.

Jest to jednak informacja mocno uproszczona – po więcej informacji koniecznie zajrzyjcie na stronę internetową ZUSu lub inne portale specjalizujące się w tej tematyce.

I to wszystko, jeśli chodzi o formalności! Spełniając powyższe warunki możemy ruszać z pracą!

 

Czas znaleźć uczniów!

Warto jednak pomyśleć też o naszym marketingu, bo przecież jakoś uczniów trzeba znaleźć. Na początek mogę polecić najbardziej oczywiste rozwiązanie, czyli ogłoszenia na portalach lokalnych lub typu olx czy e-korepetycje. Jeśli jednak myślimy o tym poważniej, z czasem można rozważyć założenie własnej strony czy konta w mediach społecznościowych.

 

Uff, to był długi i skomplikowany artykuł! Mam nadzieję, że udało mi się w nim ująć wszystkie najważniejsze informacje!

 

Dajcie znać gdybyście mieli pytania! I napiszcie co Was powstrzymuje przed założeniem działalności, spróbuję pomóc 🙂

przeczytaj

KOMENTARZE

4 komentarze

 1. Marta Kubacka
  4 sierpnia 2021 @ 08:17

  Dziękuję za te informacje! Pytanie, czy nauczyciel angielskiego posiadający jednoosobowa działalność gospodarczą ma obowiązek doliczać VAT? Czy wystawiając uczniowi fakturę za pakiet lekcji lub e-book muszę doliczyć VAT? Znalazłam informacje, ze nauczyciele są zwolnieni, ale nie mogę znaleźć informacji jak to jest w praktyce, czy rzeczywiście nauczyciele na swoim nie musza być VAT-owcami i czy tyczy się to również produktów elektronicznych.
  Będę bardzo wdzięczna za odpowiedź
  Pozdrawiam

  Reply

  • Magdalena Dams
   9 sierpnia 2021 @ 16:57

   Nauczyciel jako osoba pełniąca usługi edukacyjne jest zwolniona z VAT 🙂 Ale nie wiem jak sprawa się ma z e-bookami, bo sama jeszcze żadnego nie wydałam i nie interesowałam się tym tematem 😉
   Pozdrawiam również!

   Reply

   • Marta Kubacka
    12 sierpnia 2021 @ 21:22

    Dziekuje za odpowiedz!

    Reply

    • Basia
     2 listopada 2021 @ 10:51

     Prosze o informacje czy dobrze rozumiem. Zakladajac dzialalnosc jednoosobowa na cele prowadzenia zajec i jest to jako jedyna forma zarobku to wyglada to tak:
     Pelna kwota brutto zarobku minus Zus= kwota od ktorej odliczamy 17% podatku i to = nasze faktyczne wynagrodzenie ? Czy jest jeszcze kwota pomniejszajaca podatek ? Albo czy o czyms jeszcze zapomnialam ?

     Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Uzupełniając formularz wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Zgodę możesz wycofać w każdym momencie. Więcej informacji znajduje się w Polityce Prywatności.

#HejMagda: Jak rozpocząć działalność jako lektor angielskiego?

Nazywam się Magda Dams i kocham angielski! Inspiruję do odnalezienia radości w nauce tego języka dzięki mojej pasji, wiedzy oraz wysokiej jakości materiałom. Wierzę, że i Ty możesz posługiwać się angielskim pewnie, płynnie i poprawnie! Szczególnie mi bliskie są egzaminy Cambridge oraz matura. Brzmi jak coś dla Ciebie? Dołącz do mojej społeczności i rozwiń językowe skrzydła!

magda-dams-grafika-obserwuj-mnie